BASIN AÇIKLAMASI
TARIH : 16 Aralık 2007
NO : BA - 37 / 07
Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının 16 Aralık 2007 günü saat 01:00'dan itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulmuştur.
Hava harekatına katılan uçaklarımız, saat 04:15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir.
Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla, Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir.
Türk Silahlı Kuvvetlerine verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonlar, askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edecektir. Baştan beri açıklandığı gibi, operasyonlar tamamen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik olup; Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir.
Genelkurmay Başkanlığınca daha önce duyurulduğu gibi, değerli basın mensuplarının operasyon alanlarına girmemeleri, can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
KAYNAK : Genel Kurmay Başkanlığı internet sitesi
Sabih Samur Yorumu :
2006 yılının Nisan ayından bu yana her fırsatta ve ortamda gerek sözel gerekse yazılı olarak Kuzey Irak'a mutlaka sınır ötesi opersayon yapılması gerektiğini dile getirmekteyim.Şükürler olsunki nihayet F-16 ve F-4 uçaklarımızla Kandil dağı vurulmak suretiyle ilk adım atılmıştır.
Mevsim şartlarına ve her türlü muhalefete rağmen bu işin devamı getirilmelidir.
Saygılarımla

0 yorum